Minimalistički tepisi koji će upotpuniti Vaš enterijer
Minimalističko uređenje doma počelo je da zanima ljude već sa početkom i razvojem industrije, ali svoj puni zamah doživelo je početkom 20. veka. Jednostavan, minimalistički izgled je danas veoma cenjen i prepoznat kao jedan od vodećih načela sofisticiranosti i bogatstva.
Vrhunac minimalizma ogleda se u njegovom izuzetno kvalitetnom, a ujedno i praktičnom dojmu, da u svom domu zadržite samo ono što zaista treba. Ovo se posle odabira simetričnog nameštaja najpre odnosi na podove – koji ipak treba da dominiraju prostorom.
Iako nije uobičajeno da se u dom unose tepisi koji su minimalno ukrašeni, jednostavan tepih, monohromatski ili tepih sa minimalnim šarama može naročito prijatno da naglasi sve ostale komade nameštaja ili da da vašem domu onaj moderni ili elegantni izgled.
Minimalistički tepih – lagani kontrast boje i teksture
Prvo pravilo svakog dobrog dizajniranja enterijera je da u sobu treba uneti detalje u nekoj eksplicitnijoj boji. Koristeći kontrast koji pruža taj mali detalj, dodatno se naglašava jednostavno dizajniran nameštaj. Stoga, kako biste postigli minimalistički dizajniran dom, birajući nameštaj treba se prvenstveno voditi čistim linijama komada.
Uz tako odabran nameštaj, odličan način da se zaokruži minimalistički izgled prostorije je unošenje nečeg što ima grublju teksturu, tj. nečega što “odskače”. Takve detalje u nekoj življoj boji potražite u jastucima, ramovima za slike ali i na šarama tepiha. Naravno, vodeći računa da su prelazi na tepisima neagresivni.
Ako želite tepih sa resama, posegnite za onim koji je u nekoj neutralnoj boji. Njemu bi trebalo da bude pridodat detalj u nekoj življoj boji, najpre linijski. Obično su ta mesta drugačija i na dodir – grublja su i ravnija u odnosu na ostatak.
Boja utiče na minimalističko raspoloženje
Boje igraju veliku ulogu u stvaranju minimalističkog doživljaja prostora, ali minimalistički umovi nisu komplikovani. Ako je već nameštaj jednostavnih linija i neutralnih boja onda ne bi trebalo da komplikujete ni sa tepisima, jer mozak odlično reaguje na simetriju, što je od koristi minimalističkom duhu i za balans celog prostora.
Ako ne želite potpuno jednobojni tepih, potrudite se da zadržite jednostavan pristup bojama, i odaberite tepih sa malo šara. Što znači – svetlo, i jednostavno, sa ponekim detaljem u jarkoj boji. Neutralne boje omogućavaju otvoreniji i prozračniji dom. To svakako zvuči kao dom koji će vam podići raspoloženje, i neće gušiti atmosferu nepotrebnim kontrastima i detaljima.
Jednobojni tepisi su obično ručno tkani i prirodni
Ručno tkani tepisi, sa sitnim čvorovima su najbolji način da se na suptilan način postigne elegantan izgled prostorije. Iz tog razloga, u potrazi za minimalističkm tepisima, naići ćete mahom na tkane tepihe, u berberskom stilu.
Berberski tepisi su pogodni kao minimalistička podna obloga i česti su u velikim, komercijalnim prostorima ili rezidencijama. Pogodnost tkanih tepiha je što je njihova površina minimalno neravna, a usko tkanje čvorova stvara površinu koja je kompatibilna uz čiste linije jednostavnog nameštaja.
Kada je površina ravna, lako je eksperimentisati sa bojama i teksturama, ali upamtite da minimalizam nije isključivo pomeranje i sklanjanje nameštaja, već organizacija prostora, nameštaja u njemu i boja – koje bi dale taj utisak minimalizma.
Prirodna vlakna su idealna za minimalistički tepih
Ukoliko ste voljni da izađete iz zone komfora, i vaše tkane berberske tepihe želite da zamenite nečim što “vrišti” minimalistički karakter, odličan izbor su tepisi izrađeni od sisala, jute, vlakana sa kokosove ljuske ili morske trave.
Ljudi koji izrađuju tepihe od ovih materijala, najčešće imaju tendenciju da ih ostavljaju u njihovim prirodnim bojama, što su neutralne, skoro zlatne nijanse. Neutralni tepih sa minimalnim šarama neće skretati pažnju posetilaca ili narušavati jednostavnost prostorije. Time samim sastavom tepiha postižete onaj jednostavan, stilozovan, a opet, na prvi pogled, skup dekor.
Tepisi napravljeni od prirodnih, manje obrađenih vlakana obično imaju šare laganih poteza ili isprelamane linije, koje odlično imitiraju sirovost prirode i odlično se uklapaju u minimalistišku estetiku gde sve treba da bude svedeno, prozračno i deluje prostrano.
Osim toga, prirodni materijali poput ovih su veoma ekonomični i ekološki održivi. Veoma su otporni na vlagu, prljavštinu i habanje pa će trajati mnogo duže negoli običan tepih, a vi ćete zadovoljiti potrebu za minimalizmom u svom domu pomoću jednostavnih pomoćnika kao što su jednobojni tepisi.
Neutralne, pojednostavljene boje u prostorijama dozvoljavaju našem mozgu da gleda na sobu u celini, bez toga da nam oči skaču sa jedne jarke boje na drugu.
Minimalistički enterijer kao ogledalo karaktera
Ako odlučite da uredite svoj dom u minimalistiškom duhu, imajte na umu prvenstveno svoj karakter. Ako ste neko ko će uskoro promeniti mišljenje o dopadljivoj jendostavnosti, onda nemojte ulagati u elemente minimalne estetike kao što su jednobojni tepisi ili menjati raspored po kući shodno tome.
Današnje poimanje sofisticiranosti duha pomoću minimalističkog uređenja ipak je poteklo od želje za poboljšanjem kvaliteta života radničke klase tokom industrijskog zamaha, kada su se “štancovali” istovetni, tada jeftini, komadi nameštaja sa minimalnim detaljima.
Ako ste zaključili da jeste minimalista, i da želite da živite u domu koji vas neće opterećivati bespotrebnim detaljima, u kom će se svetlost nesmetano širiti – onda samo napred. Ali, pored odabira nameštaja jednostavnih linija, potrudite se da ne zapostavite podove, pritom pazeći na propisane karakteristike jednog tepiha, koji bi trebalo da posluži u svrhe minimalističkog uređenja.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!