Koliko tepih doprinosi čistoći vašeg doma?

Imati tepih u kući je uvek dobro, iz više razloga. Pre svega imaju praktičnu primenu da pružaju izolaciju od hladnoće na podovima, naročito onih sa pločicama; kao i izolaciju od buke prilikom hodanja, naročito u stambenim zgradama. Pored toga, pružaju komfor prilikom sedenja na podu, i takođe predstavljaju lepu dekoraciju i ukras.

Budući da su tepisi  u redovnom dodiru sa nama, bitno je voditi računa o njihovoj čistoći, pa ako vas zanima koji sve načini postoje za njihovo održavanje u zavisnosti od toga koliko često vam se javlja potreba za održavanjem, i koliko vremena imate na raspolaganju, ovde ćete naći nekoliko korisnih predloga.

Vrste materijala

U zavisnosti od toga da li preferirate praktičnu upotrebu, ili birate tepihe da biste dodatno ukrasili enterijer svog životnog prostora, tepisi se razlikuju po materijalu od koga su napravljeni, i biraju se prema površini koju prekrivaju, i naravno vrsti količini održavanja.

Održavanje tepiha najviše zavisi pre svega od materijala od kog su napravljeni, koji mogu biti prirodni i veštački. Prilikom čišćenja naročito treba obratiti pažnju na materijal od kog je tepih napravljen i pratiti uputstva proizvođača, da bi se što efikasnije očistio.

Vuna

Najpopularniji prirodan materijal je vuna koja ima odličnu trajnost i lako se boji. U slučajevima kada se meša sa veštačkim materijalima kao što je najlon, izdržljivost takvog tepiha se povećava. Vuna se intenzivno koristi prilikom proizvodnje modernog tepiha, gde je udeo vune obično 80%.

Pošto je vuna skup materijal i pokrivenost tržišta je manja. Pored vune, od prirodnih materijala se još koriste i pamuk, lan i svila, i često se mešaju međusobno kada se prave tepisi.

Najlon

Od sintetičkih materijala najčešći je najlon, pre svega zato što je izdržljiv i otporan na habanje. Takođe se može obojiti i u toku istezanja ili prilikom upredanja.

Polipropilen

Polipropilen je materijal koji je još više u upotrebi od najlona jer je jeftiniji, osim što se teško farba. Tepisi od polipropilena su popularni za kancelarije i druge vrste službenih prostorija, ali i kod domaćica zato što su izuzetno otporni na fleke i zato što se mogu lepiti za podlogu.

Održavanje tepiha

Upravo se zbog održavanja postavlja pitanje koliko tepisi zapravo doprinose čistoći vašeg doma, budući da tepisi predstavljaju jedno od mesta koje se najčešće i najviše prlja, a ne menja se tako često. Održavati ih je jako bitno, ne samo iz estetskih razloga, već i zbog generalne čistoće vašeg doma koja je najbitnija za zdravlje ukućana.

Postoji više načina na koje se tepisi mogu održavati, u zavisnosti od efekta koji želite da postignete, tj. da li želite kuću da sredite na brzinu ili je reč o generalnom čišćenju.

Pažljivo odabrati mesto gde će se tepih nalaziti

Jedan od saveta je da tepih nikako ne treba postavljati na mesto gde direktno izložen suncu, zbog mogućnosti da izbledi. Takođe, treba izbegavati postavljanje predmeta na tepih koji jako pritiskaju pod, zbog ostavljanja trajnih otisaka, što jako ružno izgleda.

Provetravanje i prosunčavanje

Tepihe je takođe dobro provetravati i prosunčavati, po mogućnosti ceo dan ako je to moguće, naročito leti, zato što sunčeva svetlost i visoke tmperature ubijaju grinje.

Redovno usisavanje

Usisavanje se podrazumeva kao deo redovnog održavanja kuće, naročito tepiha za koje je to neophodna mera. Ako imat čupav vunen tepih, onda treba da znate da je njihova karakteristika to što se linjaju, tj. vlakna im ispadaju slobodno, pa je neophodno češće usisavanje, a generalna preporuka je da se usisavaju bar jednom nedeljno zbog prašine.

Naravno, ako imate kućne ljubimce, tepihe je bolje usisavati dva ili tri puta nedeljno, ili čak i više ako vam je ljubimac u tom periodu godine kad se intenzivnije linja.

Čišćenje parom

Čišćenje parom se pre svega preporučuje ljudima koji imaju itison, što je bolje poveriti profesionalcima nego pokušavati da to odradite sami. Isto važi i za dubinsko pranje, iz razloga što uvek postoji mogućnost da to ne uradite kako valja.

Ručno pranje

Ko želi, tepihe može oprati i  ručno i to tako što sa deterdžentom za pranje tepiha napravite penu, i onda tu penu sunđerom trljate po tepihu. Pri tom treba voditi računa da vlaga ne prodre na drugu stranu inače će ga deformisati. Nakon blagog trljanja, ostavite tepih da se osuši i na kraju usisajte.

Dubinsko pranje

Generalna preporuka je da se tepisi nose na dubinsko čišćenje toplom vodom bar jednom godišnje ili jednom u šest meseci, ali budući da smo već napomenuli da su tepisi jako skloni prljanju, da ne pominjemo grinje i ostale minijaturne organizme koji žive u vašim tepisima, neophodno ih je održavati i češće od toga.

Dubinsko pranje je definitivno najefikasnija mera za održavanja tepiha, budući da vam se garantuje čistoća tepiha na način koji ne možete postići sami, ali ono što možete raditi na svakodnevnom ili nedeljnom nivou, jeste da primenite neke od ovih pomenutih mera što svakako možete uraditi sami.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *