dubinsko-pranje-namestaja

Šta je potrebno da znate kada je u putanju dubinsko čišćenje nameštaja

Dubinsko čišćenje nameštaja se odnosi na temeljni proces čišćenja koji prevazilazi redovno čišćenje površine.

Uključuje uklanjanje prljavštine, prašine, mrlja i alergena koji se nalaze duboko u vlaknima, tkanini i pukotinama nameštaja.

Dok redovno čišćenje uklanja prljavštinu sa površine, dubinsko čišćenje nameštaja cilja na skrivenu prljavštinu koja se akumulira tokom vremena.

Prednosti dubinskog pranja nameštaja

Postoje nekoliko prednosti zbog kojih je dobro uraditi dubinsko pranje, a to su:

  • Prolongiranje životnog veka nameštaja:

Redovno dubinsko pranje nameštaja može pomoći u produženju životnog veka nameštaja, čime se sprečava propadanje materijala i samim tim održava njihov izgled.

  • Uklanjanje mrlja i neugodnih mirisa:

Dubinsko pranje nameštaja uklanja mrlje od hrane, pića, kućnih ljubimaca i druge nečistoće, kao i neugodne mirise koji su se usadili u tkaninu.

  • Uklanjanje alergena:

Dubinsko čišćenje nameštaja pomaže u uklanjanju alergena, poput prašine, grinje, polena, dlaka kućnih ljubimaca i drugih čestica koje mogu prouzrokovati alergijske reakcije kod dece i odraslih.

  • Poboljšanje kvaliteta vazduha:

Uklanjanjem prašine, alergena i drugih zagađivača, dubinsko pranje nameštaja poboljšava kvalitetu vazduha u prostoru i čini ga zdravijim za boravak.

  • Postizanje boljih estetskih rezultata:

Dubinsko pranje nameštaja poboljšava izgled i boju tkanina, čime se vraća sjaj i svežina nameštaja.

Proces dubinskog pranja nameštaja?

Korak po korak proces za dubinsko čišćenje nameštaja varira u zavisnosti od materijala, ali generalno uključuje sledeće:

  • Inspekcija:

Treba pregledi nameštaj da li ima bilo kakva oštećenja, mrlje ili područja koja zahtevaju posebnu pažnju.

  • Usisavanje:

Koristite usisivač sa dodatkom koji je namenjen za usisavanje nameštaja, kako  biste uklonili površinsku prašinu i ostatke. Ovaj korak pomaže u uklanjanju prljavštine ili prašine koja se može nalaziti na nameštaju.

  • Rastvori kao tretman:

Nanesite odgovarajući rastvor za obradu na sve mrlje ili jako zaprljana mesta. Ovaj korak pomaže da se omekša i podigne svaku prljavštinu ili mrlje koje mogu biti ugrađene u tkaninu ili materijal nameštaja.

  • Čišćenje:

Koristite odgovarajući rastvor za čišćenje i metod za određeni materijal nameštaja. Na primer, koristite parni čistač za tapaciranje ili čistač drveta za drveni nameštaj. Ravnomerno nanesite sredstvo za čišćenje na površinu nameštaja i obradite ga četkom ili krpom.

  • Ekstrakcija:

Ako je primenljivo, uklonite rastvor za čišćenje i prljavštinu pomoću profesionalne mašine za ekstrakciju ili mokro-suvog usisivača. Ovaj korak pomaže u uklanjanju preostale prljavštine ili rastvora kada se radi dubinsko čišćenje nameštaja.

  • Sušenje:

Ostavite nameštaj da se potpuno osuši na vazduhu pre nego što ga ponovo upotrebite. Ovaj korak je važan da biste sprečili pojavu buđi ili plesni na nameštaju.

Važno je pratiti uputstva proizvođača za čišćenje materijala za nameštaj i testirati rastvor za čišćenje na malom, neupadljivom delu nameštaja pre nego što nastavite sa dubinskim čišćenjem.

Ovo pomaže da se osigura da rastvor za čišćenje ne izazove nikakva oštećenja ili promenu boje nameštaja. Prateći ove korake, možete dubinski očistiti svoj nameštaj i vratiti ga u prvobitno stanje.

Koliko često treba dubinski čistiti nameštaj?

Učestalost čišćenja zavisi od upotrebe i količine prljavštine i ulja koji dolaze u kontakt sa presvlakama.

Preporučuje se čišćenje presvlake svakih 12 do 24 meseca.

Međutim, ako u kući ima kućnih ljubimaca ili ljudi sa alergijama, možda će biti potrebno češće dubinski čistiti nameštaj.

Dubinsko pranje nameštaja treba da se obavlja najmanje jednom ili dva puta godišnje, ili češće ako je potrebno zbog prosipanja, mrlja ili teške upotrebe.

Da li je dubinsko čišćenje bezbedno za sve vrste nameštaja?

Bezbednost dubinskog čišćenja nameštaja zavisi od vrste nameštaja.

Dubinsko čišćenje je generalno bezbedno za većinu tipova nameštaja kada se izvrši pravilno i kada se koristi odgovarajuća hemija za dubinsko pranje nameštaja i metode za čišćenje. Međutim, uvek konsultujte uputstva proizvođača nameštaja i testirajte malu površinu pre nego što počnete sa pranjem.

Zaključak

Dubinsko čišćenje nameštaja je od vitalnog značaja za održavanje izgleda i dugovečnosti vaše investicije.

perač pod pritiskom

Koristite perač pod pritiskom za besprekorno čišćenje

Nova tehnologija donela je veliki broj funkcionalnih uređaja, koji su korisni u svakodnevnom životu. Oni olakšavaju rad i život i doprinose prijatnom, lakom i bezbednom funkcionisanju. Rad sa nekim mašinama može predstavljati pravu igru i rasterećenje.

Redovno održavate higijenu svojih domova, dvorišta, čistite i perete nameštaj, automobile i sve stvari koje koristite. Nekada ulažete i previše truda, kako bi sve zablistalo.

To više ne mora da bude tako. Čišćenje može biti zanimljivo, a ne zamorno i dosadno, ukoliko koristite perače pod pritiskom. Ove mašine će besprekorno očistiti sve ono što ste nameravali ili niste uspeli da očistite ni posle višečasovnog, mukotrpnog ribanja. Olakšaće vam mnoge poslove u kući ili oko nje, zavisno od površine koju čistite.

Korišćenjem perača pod pritiskom, uklonićete i najtvrdokornije naslage sa svojih staza u dvorištu, terasa, fasada ili bilo kojih drugih površina. Samo je potrebno da stavite odgovarajući priključak i ova mašina će praktično uraditi posao umesto vas.

Princip rada perača pod pritiskom

Perač pod pritiskom radi po principu što manjeg utroška vode za što bolji rezultat čišćenja. Kako je to uopšte moguće? Evo malog objašnjenja!

Spajanjem ove mašine sa česmom, voda iz česme se ubrzava uz pomoć kompresora i mlaznica na peraču. Odatle se ispušta manja količina vode pod velikim pritiskom, koji omogućava podizanje prljavih naslaga sa površine. Ovakvo čišćenje ima veći učinak, nego kada se koristi voda iz baštenskog creva. Ukoliko samo osvežavate dvorište vodom iz baštenskog creva, potrošićete veću količinu vode od one koja je potrebna za temeljno čišćenje pomoću perača.

Ukoliko se koristi samo čista voda, perači pod pritiskom imaju dobar efekat u čišćenju. Međutim, ima i onih perača u koje se mogu dodati razna sredstva za čišćenje. Pored toga, neki perači imaju opcije za grejanje vode i podešavanje njene temperature. Tada je čišćenje još delotvornije i temeljnije.

Pravac vode na peračima možete podešavati uz pomoć mlaznica. Na taj način možete prilagoditi ove mašine za čišćenje različitih površina. Možete podesiti mlaznice na ravan mlaz ili puni, tačkasti mlaz vode.

Rotirajući tačkasti mlaz ima najveći efekat čišćenja, ali može biti opasan, ako se njime nepravilno rukuje. Zbog toga je važno namestiti bezbedni i odgovarajući pritisak vode, u skladu sa površinom koja se pere. Snažnim, rotirajućim mlazevima, može se otkloniti prljavština sa betona, pločica i drugih neosetljivih površina. Ako se dodaju neki nastavci za čišćenje, ovim mlazom se mogu čistiti i drvene, šljunkovite i staklene površine.

Ako se peru pod visokim pritiskom, neki materijali mogu da se oštete. Tako možete pocepati neke prekrivače, cerade, tekstilne površine, oljuštiti slojeve drveta ili maltera, oštetiti boju na nekim površinama i slično.

Zbog toga je najbezbednije da prvo testirate perač pod pritiskom na nekoj izdržljivijoj površini. Koristite nizak pritisak i ravan mlaz vode, a mlaznicu držite na većem rastojanju od površine koju perete.

Bitno je da zaštitite i sebe kada čistite neke površine peračima pod pritiskom. Znajte da i sa betona i drugih izdržljviih površina, oštar mlaz vode može da izbije kamenčić ili neki drugi element. Zbog toga, obujte zatvorenu obuću, obucite duge rukave i nogavice i nosite zaštitne naočare i čepiće za uši.

Vodite računa da ste na bezbednoj udaljenosti od električnih uređaja i ne usmeravajte mlaznice prema ljudima i životinjama. Ukoliko ove mašine budete pravilno upotrebljavali, biće vam odlično rešenje za brzo, lako i temeljno čišćenje raznih površina.

Manje poznate zanimljivosti o tepisima koje možda niste znali

Tepisi su nezamenljivi elementi u dekoraciji svačijeg doma i služe ulepšavanju prostora, grejanju doma i skupljanju prašine. Tepih je nastao u Iranu, nekadašnjoj Persiji, i predstavljao je orijentalno arabeskno umetničko delo, koje danas poznajemo pod nazivom persijski tepih.

Svačiji dom dobija na toplini i udobnosti kada ima tepihe. Iako se pre kupovine dobro raspitate o materijalu i održavanju, sigurno postoji nešto što niste znali o tepisima. Pogledajte šta izdvajamo kao manje poznate zanimljivosti o tepisima koje možda niste znali.

Tradicija i legenda orijentalnog tepiha

Tepisi nam dolaze sa Istoka, tačnije, iz zemlja kao što su današnje Turska, Iran, Kina, Indija, gde se i danas prave najkvalitetniji tepisi koji ukrašavaju domove širom sveta. Prvi dokument koji svedoči o postojanju tepiha, potiče iz sedmog veka nove ere, a nalazi se u tekstovima kineskog putopisca Huan Tsang-a.

Najstariji tepih na svetu koji je nastao pre više od dve hiljade godina, zove se ‘’Pazirik’’ (Pazyryk), a pronađen je 1948. godine u okolini Kazahstana, nakon čega je premešten u muzej Ermitaž u Sankt Peterburgu. Predstavlja kombinaciju muslimanskih i budističkih simbola, a satkan je od kamilje dlake. Na tepihu se može videti zlatno drveće, koje simboliše večni život.

Dalekoistočna legenda o tepisima kaže kako na ivici svakog tepiha, nakon tkanja, mora da postoji jedna namerna greška. U toj namerno napravljenoj nesavršenosti oni vide prostor kroz koji duh ulazi u tepih i iz njega izlazi. Ispričane su i mnoge zanimljive priče o magičnim tepisima, koje su našle svoje značajno mesto u fikciji, kao što je Aladin, koji putuje na svom letećem tepihu.

Najveći tepih na svetu – turistička atrakcija koja privlači pažnju

Najveći ručno rađen tepih na svetu se nalazi u džamiji Sheikh Zayed u Abu Dabiju, površine 5.627 m2, na kojem je radilo preko 1.000 umetnika. Ovaj vuneni tepih, dugačak je 133 metra a širok 48 metara, dizajnirao je iranski umetnik Ali Khaliqi.

U Iranu, najvećem svetskom proizvođaču i izvozniku ručno raženih tepiha, najveći tepih na svetu tkao se 18 meseci, a težak je 48 tona.

Ovo dragoceno umetničko delo, sa najlepšim orijentalnim ukrasima se kopira u manjim primercima, te se stoga mogu kupiti i jeftini tepisi, koji liče na najveći na svetu.

Tepisi uzročnici alergija – neophodno redovno pranje tepiha

Od svih nameštaja u kući, tepih najviše skuplja prašinu, te je najpogodnije mesto za razmnožavanje bakterija. Iako se golim okom ne vidi, vaš tepih je sigurno pun prljavštine koja se mora redovno uklanjati i zato je neophodno redovno pranje tepiha.

Bakterije, kao što su salmonela i one koje izazivaju poznati stomačni norovirus, mogu da se nastane u vašem tepihu i pređu i na hranu. Prljav tepih je opasan i po tome što može doprineti razvoju astme, ekcema i alergijski rinitis. Zato je neophodno da vaš tepih servis detaljno i profesionalno opere.

Kada se usisivač prvi put pojavio na tržištu, u početku se nije lako prodavao kao danas. Ljudi nisu mogli da poveruju da se toliko prljavštine nalazi u njihovim tepisima, kao i u celoj kući. Mikrobiolozi tvrde da se u tepihu nalazi ogroman broj bacila, čak više nego u kantama za đubre i sunđeru za pranje posuđa.

Crveni tepih – vodi poreklo iz Grčke

Kada se održavaju poznate svečanosti ili manifestacije, kao što su dodela nagrada, od kojih je najpoznatiji Oskar, mali ekrani su preplavljeni crvenim tepisima. Ne zna se tačan datum kada se u istoriji tepiha pojavio baš crveni tepih, ali se prvi put pominje u Eshilovoj drami Agamemnon.

Žena Agamemnona, slavnog kralja Mikene i jednog od najvećih grčkih junaka, dočekuje svog muža nakon Trojanskog rata ispred njihovog doma i prostire crveni tepih po kojem bi trebalo da korača. Agamemnom odbija da hoda po njemu, smatrajući da je on namenjen samo bogovima, koji su pomogli Grcima da pobede u ratu.

Priča o nastanku Bisernog tepih staze iz Indije

U gradu Barodu, u periodu između 1860. i 1865. godine, napravljen je tepih od svile i jelenje kože. Ukrašen prirodnim biserima iz Basra, grada u Iraku, i presvučem perlama iz Engleske, jedan je od najskupljih u istoriji.

Umetnik koji ga je istkao, želeo je da ovo remek-delo bude dostojno grobnice proroka Muhameda. Tepih je 2009. godine u Dohi prodat za pet miliona dolara na aukciji, koju je organizovala kompanija Sotbis.

Legenda dijamantskog tepiha kralja Balaša

Legenda o nastanku dijamatskog tepeha kralja Balaša, usko je vezana za nastanak persijskog tepiha. Kralj Balaš je imao ulogu čuvara ogromnog dijamanta koji je ukraden. Prema legendi, dijamant je rasparčan na komadiće kada je pao na kamenu površinu.

Kralj nije nameravao da napusti ovo mesto i ostavi sve dijamante. Njegovi podanici su uspeli da ga nagovore da se vrati i napravili mu ogroman svileni tepih sa šarama poput ‘’dijamantskog tepiha’’. Persijski tepih možda nema magične moći, ali svojim dezenom i lepotom navodi na pomisao o magiji koja je utkana u njega.

Predstavili smo vam neke od zanimljivosti o tepisima i nadamo se da su vam bile interesante. Verujemo da ste kroz tepih upoznali malo bolje ovaj šarenoliki svet tepiha koji ima dugu tradiciju.

Danas postoje razne vrste tepiha, različitog porekla, materijala, tekstura, boja i veličina, kao i različitih cena koje se kreću i do nekoliko miliona dolara. Ipak, lepi i jeftini tepisi dostupni su svima, pa tako možete nabaviti belgijski tepih i persijski tepih po pristupačnim cenama.

Kako očistiti vuneni tepih?

Saznajte kako se održava i čisti vuneni tepih uz pomoć ovih saveta i trikova, da vam dugo traje i krasi dom!

Dobar vuneni tepih je odlična investicija za vašu kuću ili stan: teško gori, hipoalergenski je, filtrira kućne nečistoće, prirodan i zdrav za okolinu. Kako bi što duže trajali i ostali lepi i zdravi za okruženje, treba ih pravilno održavati, čistiti i negovati. Otkrivamo vam nekoliko saveta za samostalno održavanje vunenih tepiha.

Redovno održavanje: usisavanje i istresanje

Svakodnevna briga o vunenom tepihu počinje od trenutka kada ga postavite, i treba da bude redovna kako bi dom ostao čist.

Koliko često usisavati?

Vuneni tepih usisavajte svakoga dana – bez brige, ne zauvek, nego samo u prvoj nedelji nakon što ga postavite! Tako ćete ukloniti prašinu i sitna vlakna koja su ostala u njemu od stajanja u skladištu, a nakon što ga rasprostrete.

Usisavanje bar jednom nedeljno je svakako poželjno, pa i u slučaju da imate vuneni tepih, a ukoliko je u pitanju prometan deo sobe ili doma gde hodate obuveni, usisavajte češće – dva ili tri puta nedeljno.

Trebalo bi da usisavate češće i ako imate malu decu, naročito ako u stanu borave kućni ljubimci.

Kako usisati vuneni tepih?

Vuneni tepih ćete najbolje usisati uz pomoć usisivača koji ima snažan usisni mehanizam, a na cev zakačenu stopu sa nešto dužim, mekim četkicama. Redovno čistite stopu usisivača od dlaka i vlakana kako ne bi ometala usisavanje.

Pređite nekoliko puta preko istih mesta kako biste se osigurali da je sva prljavština završila u cevi!

Istresanje tepiha od vune

Tepih povremeno treba izneti na svež vazduh i sunce, kako biste ubili deo bakterija i grinje koje žive u njemu. Tom prilikom ga treba i dobro istresti, odnosno izlupati, kako bi izašla prašina koju niste uspeli da usisate.

Tepihe nikada ne udarajte s lica, već s naličja, a u našem blogu možete pročitati i kako da izbegnete cepanje tepiha tokom trešenja.

Kako ukloniti fleke s tepiha

Normalna svakodnevica podrazumeva zabavu, jelo, aktivan život – a samim tim i fleke. Treba voditi računa o tome da se vaš tepih ne isfleka, ali ne morate da ga tretirate kao muzejski eksponat, jer se većina svakodnevnih fleka može sasvim lepo ukloniti.

Pre nego što upotrebite bilo kakav preparat za čišćenje, proverite na etiketi vašeg tepiha da li ga smete koristiti, i nikada ne trljajte mokar vuneni tepih! Sve mokre fleke za početak utapkajte toalet – papirom ili ubrusima kako biste upili vlagu.

Uklanjanje voska s tepiha

Preko voska koji je nakapao po tepihu postavite stari peškir ili upijajući papir i prelazite toplom (ne pretoplom da ne biste izgoreli tepih) peglom; vosak će razmekšati i zalepiti se za papir ili peškir. Sitne ostatke pažljivo sastružite kada se osuše.

Fleke od crvenog vina

Upijte što više vina možete s tepiha; nakon toga, napravite smešu od kašike blagog deterdženta, kašike belog sirćeta i dve čaše tople vode, umočite u to krpu ili sunđer, i tapkanjem uklanjajte fleku. Na kraju tapkajte sunđerom sa hladnom vodom i osušite ubrusom. Ako ne upali, probajte da umesto sirćeta dodate dve kašike hidrogen peroksida.

Ovo bi trebalo da bude efikasno i za fleke od alkoholnih pića drugih vrsta, kao i kafe.

Fleke od mastila, hemijskih olovki, flomastera

Pre svega razblažite fleke medicinskim alkoholom, tapkanjem umočene krpice ili sunđera; zatim uklonite ostatke uz pomoć sredstva od kašike deterdženta za vunu, kašike belog sirćeta i litra tople vode.

Godišnje čišćenje i uklanjanje težih zaprljanja

Vuneni tepih jednom godišnje treba odneti na profesionalni servis, kako bi se uklonila „zarobljena” prljavština koja se ne vidi golim okom, a sitna oštećenja popravila. Takođe, postoje teža zaprnjanja i jake fleke koje ne mogu da se uklone tek tako – umesto da sami pokušavate da ih uklonite i slučajno oštetite tepih, budite bezbrižni i prepustite sve profesionalcima sa posebnim sredstvima i tehnologijom napravljenom posebno za održavanje vunenih tepiha.

Doprinesite dobroj kućnoj higijeni i sjajnom enterijeru uz negovane vunene tepihe, i uživajte u svim benefitima koje oni pružaju!

Minimalistički tepisi koji će upotpuniti Vaš enterijer

Minimalističko uređenje doma počelo je da zanima ljude već sa početkom i razvojem industrije, ali svoj puni zamah doživelo je početkom 20. veka. Jednostavan, minimalistički izgled je danas veoma cenjen i prepoznat kao jedan od vodećih načela sofisticiranosti i bogatstva.

Vrhunac minimalizma ogleda se u njegovom izuzetno kvalitetnom, a ujedno i praktičnom dojmu, da u svom domu zadržite samo ono što zaista treba. Ovo se posle odabira simetričnog nameštaja najpre odnosi na podove – koji ipak treba da dominiraju prostorom.

Iako nije uobičajeno da se u dom unose tepisi koji su minimalno ukrašeni, jednostavan tepih, monohromatski ili tepih sa minimalnim šarama može naročito prijatno da naglasi sve ostale komade nameštaja ili da da vašem domu onaj moderni ili elegantni izgled.

Minimalistički tepih – lagani kontrast boje i teksture

Prvo pravilo svakog dobrog dizajniranja enterijera je da u sobu treba uneti detalje u nekoj eksplicitnijoj boji. Koristeći kontrast koji pruža taj mali detalj, dodatno se naglašava jednostavno dizajniran nameštaj. Stoga, kako biste postigli minimalistički dizajniran dom, birajući nameštaj treba se prvenstveno voditi čistim linijama komada.

Uz tako odabran nameštaj, odličan način da se zaokruži minimalistički izgled prostorije je unošenje nečeg što ima grublju teksturu, tj. nečega što “odskače”. Takve detalje u nekoj življoj boji potražite u jastucima, ramovima za slike ali i na šarama tepiha. Naravno, vodeći računa da su prelazi na tepisima neagresivni.

Ako želite tepih sa resama, posegnite za onim koji je u nekoj neutralnoj boji. Njemu bi trebalo da bude pridodat detalj u nekoj življoj boji, najpre linijski. Obično su ta mesta drugačija i na dodir – grublja su i ravnija u odnosu na ostatak.

Boja utiče na minimalističko raspoloženje

Boje igraju veliku ulogu u stvaranju minimalističkog doživljaja prostora, ali minimalistički umovi nisu komplikovani. Ako je već nameštaj jednostavnih linija i neutralnih boja onda ne bi trebalo da komplikujete ni sa tepisima, jer mozak odlično reaguje na simetriju, što je od koristi minimalističkom duhu i za balans celog prostora.

Ako ne želite potpuno jednobojni tepih, potrudite se da zadržite jednostavan pristup bojama, i odaberite tepih sa malo šara. Što znači – svetlo, i jednostavno, sa ponekim detaljem u jarkoj boji. Neutralne boje omogućavaju otvoreniji i prozračniji dom. To svakako zvuči kao dom koji će vam podići raspoloženje, i neće gušiti atmosferu nepotrebnim kontrastima i detaljima.

Jednobojni tepisi su obično ručno tkani i prirodni

Ručno tkani tepisi, sa sitnim čvorovima su najbolji način da se na suptilan način postigne elegantan izgled prostorije. Iz tog razloga, u potrazi za minimalističkm tepisima, naići ćete mahom na tkane tepihe, u berberskom stilu.

Berberski tepisi su pogodni kao minimalistička podna obloga i česti su u velikim, komercijalnim prostorima ili rezidencijama. Pogodnost tkanih tepiha je što je njihova površina minimalno neravna, a usko tkanje čvorova stvara površinu koja je kompatibilna uz čiste linije jednostavnog nameštaja.

Kada je površina ravna, lako je eksperimentisati sa bojama i teksturama, ali upamtite da minimalizam nije isključivo pomeranje i sklanjanje nameštaja, već organizacija prostora,  nameštaja u njemu i boja – koje bi dale taj utisak minimalizma.

Prirodna vlakna su idealna za minimalistički tepih

Ukoliko ste voljni da izađete iz zone komfora, i vaše tkane berberske tepihe želite da zamenite nečim što “vrišti” minimalistički karakter, odličan izbor su tepisi izrađeni od sisala, jute, vlakana sa kokosove ljuske ili morske trave.

Ljudi koji izrađuju tepihe od ovih materijala, najčešće imaju tendenciju da ih ostavljaju u njihovim prirodnim bojama, što su neutralne, skoro zlatne nijanse. Neutralni tepih sa minimalnim šarama neće skretati pažnju posetilaca ili narušavati jednostavnost prostorije. Time samim sastavom tepiha postižete onaj jednostavan, stilozovan, a opet, na prvi pogled, skup dekor.

Tepisi napravljeni od prirodnih, manje obrađenih vlakana obično imaju šare laganih poteza ili isprelamane linije, koje odlično imitiraju sirovost prirode i odlično se uklapaju u minimalistišku estetiku gde sve treba da bude svedeno, prozračno i deluje prostrano.

Osim toga, prirodni materijali poput ovih su veoma ekonomični i ekološki održivi. Veoma su otporni na vlagu, prljavštinu i habanje pa će trajati mnogo duže negoli običan tepih, a vi ćete zadovoljiti  potrebu za minimalizmom u svom domu pomoću jednostavnih pomoćnika kao što su jednobojni tepisi.

Neutralne, pojednostavljene boje u prostorijama dozvoljavaju našem mozgu da gleda na sobu u celini, bez toga da nam oči skaču sa jedne jarke boje na drugu.

Minimalistički enterijer kao ogledalo karaktera

Ako odlučite da uredite svoj dom u minimalistiškom duhu, imajte na umu prvenstveno svoj karakter. Ako ste neko ko će uskoro promeniti mišljenje o dopadljivoj jendostavnosti, onda nemojte ulagati u elemente minimalne estetike kao što su jednobojni tepisi ili menjati raspored po kući shodno tome.

Današnje poimanje sofisticiranosti duha pomoću minimalističkog uređenja ipak je poteklo od želje za poboljšanjem kvaliteta života radničke klase tokom industrijskog zamaha, kada su se “štancovali” istovetni, tada jeftini, komadi nameštaja sa minimalnim detaljima.

Ako ste zaključili da jeste minimalista, i da želite da živite u domu koji vas neće opterećivati bespotrebnim detaljima, u kom će se svetlost nesmetano širiti – onda samo napred. Ali, pored odabira nameštaja jednostavnih linija, potrudite se da ne zapostavite podove, pritom pazeći na propisane karakteristike jednog tepiha, koji bi trebalo da posluži u svrhe minimalističkog uređenja.

Kako prepoznati pravi turski tepih?

Turski tepisi u velikoj meri predstavljaju i deo našeg kulturnog nasleđa, budući da je naša zemlja bila jako dugo pod turskom vlašću, što je samim tim i uticalo da dosta turske tradicije postane deo naše, i da se veliki deo narodnih zanata inkorporira i izmeša sa našim.

Stoga nije ni čudno što volimo da posedujemo turske tepihe kao dekoraciju u kući, jer na neki način oni i jesu deo naše kulture.

Turski tepisi su poznati još i kao anatolijski, i vode poreklo iz 13. veka iz grada Konije, koji je dugo vremena bio centar proizvodnje turskih tepiha. Tepisi pravljeni ovde tokom 16. i 17. veka dosta podesećaju na persijske, zbog čega ih mnogi ljudi mešaju.

Ako želite da nabavite turski tepih za sebe, znajte da nisu samo lepi, već i funkcionalni, naročito ako imate ljubimce. Međutim, ako želite da budete sigurni da ste kupili originalan turski tepih i kako da znate da jeste, onda u nastavku teksta možete pročitati sve o tome.

Kako izgleda turski tepih?

Na izgled ovih tepiha je dosta uticala Grčka, koja je u to vreme bila dominantna u proizvodnji tepiha. Tepisi koji su gusti i koji se sastoje od kombinacije vune, svile i pamuka su uvek uvezani takozvanim turskim čvorom, koji je još poznat i kao Gordijev.

Šabloni i šare koje se koriste su bazirani na molitvama i geometrijskim motivima, budući da Kuran ne dozvoljava prikazivanje ljud i životinja, već isključivo ornamente.

Takođe, postoje 4 tipa ovih tepiha, a to su Hah, Kilim (ćilim), Cicim i Sumak. Obično kad pomislite turski tepih, milsite na hah, što se odnosi i na tepihe za dnevnu sobu, i staze, kao i tepihe za molitvu. Oni su takođe puniji, pošto zahtevaju dupli čvor prilikom izrade.

Ostali tipovi su mnogo lakši i tanji budući da u njjihovoj izradi nema čvorova. Oni se najčešće upotrebljavaju kao stazice ili ukrasni, zidni tepisi, koji dolaze u velikom broju veličina, motiva i boja.

Na šta da obratite pažnju i kako da vas ne prevare

  1. Cena. Prilikom kupovine ovakvog tepiha, odmah naglasite prodavcu koji je vaš budžet, što će zagarantovati i da ga dobijete po toj ceni, bilo da vredi toliko ili ne. Takođe, vidite da li je prodavac zainteresovan za cenkanje, pa i na taj način možete spustiti cenu.
  2. Boja. Uzmite u obzir da kad je reč o ovim tepisima sve je važno i sve se gleda: i izgled, i trajnost i vrsta boje koja je korištena. Upamtite d asu prirodne boje više na ceni i da duže traju od veštačkih. Takođe, videćete da različiti regioni koriste različite boje, pa i na taj način možete izabrati tepih za sebe.
  3. Dekoracija i motivi. Na turskim tepisima svaka boja i detalj imaju svoje značenje i svoju priču. Ako vas zanima šta koja šara znači, to vam može dosta pomoći prilikom odabira tepiha, kao i da vas dodatno zainteresuje i poveže sa predmetom koji kupujete. Takođe tepisi koji su izrađeni od strane domaćica za kuću, imaju veći značaj i vrednost od onih koji su ručno pleteni od strane radnica u “fabrikama”, pošto se oni prave na veliko.
  4. Starost. Što su stariji to su vredniji. Oni najstariji se smatraju antikvitetima i umetničkim delima, što i njihova cena savršeno reflektuje. Ipak, i oni noviji mogu biti izuzetnog kvaliteta, ali ipak je bolje da znate razliku. Jedni su napravljeni kod kuće, sa svom posvećenošću i trudom uloženim u taj proces, dok su drugi pravljeni isključivo u svrhu prodaje turistima. Na kraju, vi ćete kupiti šta se vama sviđa, ali neki ljudi jednsotavno više vole kad postoji pozadinska priča i istorija nekog predmeta.
  5. Ručni rad. Ovo definitivno ima najvećeg uticaja na cenu, ali treba da budete svesni da postoje dve vrste ručnog rada. Najskuplji su oni pravljeni od strane mladih žena u selima Anatolije, Irana i centralne Azije. One koriste prirodne boje i ručno upletenu svilu i vunu. Drugi su oni koji su pravljeni od radionicama u kojima su žene zaposlene da bi radile upravo uz pomoć mašina. U slučaju da niste načisto koji ručni rad je u pitanju, potražite defekte na uglovima, jer ako je je ručno rad, neće biti savršeni. Takođe, ne zaboravite da su ovi tepisi pretežno pravljeni od vune, što zahteva posebnu vrstu održavanja.

Shvatite unapred da ne kupujete “samo” tepih

Ovo je možda najbitniji aspekt kupovine turskog tepiha, odnosno razumevanje da sa njim kupujete i komadić istorije, kulture i umetnosti jednog naroda.

Dobri prodavci obično znaju ljude koji su pravili tepih i samim tim znaju ceo istorijat tog predmeta, život tih ljudi i regiona u kom su živeli. Ako vam je starost teiha poznata, onda lako možete da zamilsite i istorijske okolnosti iz kojih potiče.

Na kraju dana, imaćete umetničko delo koje će krasiti vaš dom, nešto o čemu ćete voleti da pričate, nešto sa sopstvenom istorijom, ali opet će biti najvažnije da ste vi zadovoljni onim što ste kupili, a znajte da uvek možete računati na nas po pitanju čišćenja i održavanja vašeg tepiha!

Kako očistiti tepih sa sodom bikarbonom?

Originalnost doma i enterijera u mnogome zavisi od odabira tepiha. Tepih daje dodatni komfor prostoriji, te čine prostoriju toplom, udobnom i posebnom. Međutim, prave muke nastaju kada ne red dođe čišćenje tepiha. Postoji mnogo različitih materijala od kojih se prave tepisi, a svaki od njih zahteva posebnu negu i pažnju kako bi bili čisti i kako bi dugo trajali i zadržali prvobitan izgled, te je bitno znati kako očistiti vuneni tepih,  tepih sa resama ili sve popularniji tepih čupavac.

Pravilno održavanje tepiha je nesumnjivo vrlo bitno za zdravlje cele porodice. Samo čišćenje tepiha kod kuće je oduvek bila mukotrpna i zahtevna obaveza, te je jedan od najvećih i najzamornijih kućnih poslova svakako pranje tepiha. Malo ljudi ima uslova za pravo i pravilno čišćenje tepiha, jer ne poseduje dovoljno mesta za to.

Najveći problem zadaje ceđenje i sušenje tepiha, a sve to zahteva poprilično veliku fizičku snagu. Mnogi nemaju dovoljno novca za tepih servise, te su primorani da sami brinu o njima. Ali, ne treba očajavati, jer je čišćenje tepiha sodom bikarbonom veoma jeftino, zaista lako i vrlo prilagodljivo u udobnosti doma. U daljem tekstu pročitajte kako očistiti tepih sodom bikarbonom i kako ona utiče na sam tepih.

Soda bikarbona za tepih – prvo se rešiti prašine

U podnim prostirkama se nalazi najveći deo nečistoća koje uglavnom unosimo obućom. Pre svega se misli na prašinu. Prašina je često glavni uzrok respiratornih i kožnih oboljenja, a osetljivost je posebno izražena kod dece i starijih osoba, ali i onih sa slabijim imunitetom. Prljaviština izaziva brojne alergije, pa ne čudi što tepih utiče na asmatičare i izaziva brojne bronhijalne poremećaje.

Čestice prašine su loše i po organizam i po tepihe, jer prekrivaju boju, a mikronečistoće grebu i oštećuju vlakna, te je čišćenje tepiha sa sodom bikarbonom idealan način da se rešite svih nečistoča. Pored čestica peska, prašina sadrži grinje bakterije, viruse, ćelije kože, komadiće insekata i biljaka, te je vrlo bitno znati kako sačuvati tepih od prašine i na koji način redovno i jednostavno čistiti svoj tepih.

Kada je u pitanju čišćenje tepiha soda bikarbona je prvo sredstvo za koje se treba odlučiti, ali pre njene upotrebe neophodno je da se rešite prašine, te je najpogodnije prvo temeljno usisati tepih i rešiti se svih krupnih nečistoća bez predugog klečenja i ribanja. Pomerite sav nameštaj, te tepih dobro usisajte prelazeći nekoliko puta po istim površinama kako biste pokupili kompletnu prašinu i prljavštinu.

Čišćenje tepiha sodom bikarbonom i sirćetom

Soda bikarbona je jeftin, dostupan i zasigurno najbolji način da kod kuće očistite tepih, a da uz to zaobiđete celu napornu, dugu i mukotrpnu proceduru pranja tepiha. Ono što mnogi misle je da je čišćenje bez pranja tepiha nemoguće, ali to nije istina. Soda bikarbona tepih čisti od svih nečistoća i neutrališe neprijatne mirise, a uz to sve možete sami uraditi u prijatnosti svoga doma bez prevelikog napora.

Nakon što ste temeljno usisali tepih i uklonili sve krupne nečistoće, na red dolazi alkoholno sirće koje vrlo verovatno svako domaćinstvo ima. Potrebno je običnu krpu koju ste hteli da bacite, a naravno čista je, potopiti u alkoholno sirće, te detaljno prebrisati ceo tepih, bez prevelikog stiskanja. Zatim istu krpu isperite, pa je ponovo potpopite u sirće, ali ovaj put je pospite većom količinom sode bikarbone i vaše ćišćenje tepiha sodom bikarbonom počinje.

Tako natopljenom i posutom krpom detaljno još jednom prebrišite tepih i ostavite da odstoji minimum pola sata. Nakon toga, višak sode bikarbone usisajte i vaš tepih će nesumnjivo zablistati i zasijati. Na taj način ćete odstraniti sve neprijatne mirise koji se najviše zadržavaju upravo u tepisima, poput isparenja iz kuhinje, duvanskog dima i sličnih mirisa.

Ne treba brinuti o jačem mirisu sirćeta, jer će on vrlo brzo ispariti. Ukoliko vam se ne sviđa i smeta vam miris koje sirće ima, prilikom prvog pranja tepiha, možete dodati nekoliko kapi esencijalnog ulja u sirće, kao što je limun ili lavanda. Na taj načinć će tepih zadržati i svežinu i miris koji želite.

Zašto baš čišćenje tepiha sodom bikarbonom i sirćetom?

Sirće je vrlo pogodno za pranje tepiha jer rastvara i skida masnoće za koje se u velikoj meri lepi prašina, te vraća boju i sjaj vlaknima. Kada je u pitanju soda bikarbona čišćenje tepiha je vrlo lako i ono što je svima veoma važno zaista je pristupačno. Pored toga što je soda bikarbona veoma jeftina i vrlo dostupna, čišćenje tepiha sodom bikarbonom je potpuno neškodljivo.

Ovaj prah odlično podiže i skuplja prljavštinu i prašinu čineći tepih sjajnim i svežim. S vremena na vreme možete posuti tepih sodom bikarbonom pre usisavanja, ostaviti da odstoji malo, oko pola sata i zatim usisati. Na taj način ćete doprineti samom izgledu tepiha koji će uvek izgledati kao da je nov.

Kada je u pitanju soda bikarbona čišćenje tepiha kod kuće je vrlo jednostavno, ekonomično i brzo rešenje na veoma zdrav način. Čišćenje tepiha sodom bikarbonom je potpuno bezopasno i podrazumeva pranje tepiha bez korišćenja hemijskih sredstava. Ukoliko vam je treba pomoć prilikom održavanja tepiha, kontaktirajte nas, a mi ćemo dati sve od sebe da vašem tepihu vratimo blistavost i izgubljeni sjaj.

Pirotski ćilim – istorija, tradicija i simbolika

Pirotski ćilim je jedan od glavnih simbola pirotskog kraja. U pitanju je srpski brend zaštićenog geografskog porekla, koji ima vrlo specifične karakteristike u pogledu tehnike izrade i krajnjeg izgleda samog proizvoda. Ukoliko želite da upoznate Srbiju u njenom tradicionalnom svetlu, okusite rakiju, probajte sarmu i pazarite jedan Pirotski ćilim kao originalan suvenir, po mogućnosti u samom Pirotu ili njegovoj okolini.

Tradicija utkana u Pirotiski ćilim

Pirotski kraj već nekoliko vekova ponosno ističe Pirotski ćilim kao jedinstven proizvod u svetu. Reč je o vrlo neobičnom ćilimu sa specifičnim, neobično raspoređenim šarama, zbog kojih se veruje da ovi ručno pravljeni komadi predstavljaju slikovno pismo koje može da kaže mnogo, onome ko zna da “čita” njegove simbole.

Hiljade tkalja u Pirotu su izrađivale ove ćilime koji se nikada nisu uspeli verodostojno iskopirati, a na mlađe generacije su ih prenosile tek u svojoj dubokoj starosti, kada su im otkrivale zagonetku šara i simbola na ćilimima. Ćilimarstvo kao zanat postoji još od srednjeg veka, a najintenzivniji procvat je doživeo polovinom deventnaestog veka, kada se tri četvrtine ženskog stanovništva u pirotskom kraju bavilo izradom, prepravljanjem i čišćenjem Pirotskog ćilima – tada cenjenim i dobro plaćenim poslom.

Pirotski ćilim šare i legende

Glavna karakteristika Pirotskog ćilima je to što ovaj proizvod nema naličje, već dve potpuno iste strane ispunjene šarama od kojih svaka ima simbolično značenje i svoje mesto na ćilimu. Jedna od najreprezentativnijih šara je kornjača koja označava blagostanje i srećan život, dok šara zvana Kondićeva služi za zaštitu doma i porodice, otklanjanje uroka i zaštitu porodičnog bogatstva i nasleđa.

Legenda kaže da je Pirotiski ćilim uspešno skidao uroke sa devojaka koje se nisu mogle udati, tako što im se ćilim poklanjao uz ovu šaru koja je predstavljala “garanciju” da će se svadba desiti u roku od godinu dana.

Kako nastaje Pirotski ćilim?

Iako postoji niz simpatičnih legendi o šarama na Pirotskom ćilimu, proces njegovog nastanka je izuzetno kompleksan, pa samo godine i godine iskustva obećavaju pravi – pravcati ćilim, bez greške u koracima. Postupak počinje “snovanjem” u kome tkalje ručno broje hiljade niti potrebnih za ćilim. Sve niti moraju biti iste dužine, a da bi se pravilno prošli svi koraci, nekada je potrebno i više iskusnih tkalja radi uspešnog prebrojavanja, rasporeda i vezanja niti.

Potrebni su sati i sati sedenja, tkanja i koncentracije za nastanak bogatstva boja, ornamenata i pravilno raspoređenih simbola koji karakterišu Pirotski ćilim. Tkanje je i dalje vrlo cenjeno, s obzirom da pojedini koraci u izradi ne dopuštaju industrijsku proizvodnju ovog predmeta, što Pirotskom ćilimu daje na ceni i važnosti čak i u 21. veku. To ujedno objašnjava i zašto se od pomenutih nekoliko hiljada žena, danas samo tridesetak njih bavi izradom unikatnih Pirotskih ćilima.

Zaštićeno geografsko poreklo

Opština Pirot je 2002. godine zvanično zaštitila oznaku geografskog porekla Pirotskog ćilima, što znači da se tkanje ovog proizvoda može vršiti isključivo u Pirotu. Takođe, utvrđeni su strogi kriterijumi koji identifikuju pravi Pirotski ćilim, a to su između ostalog i autentične šare ovog kraja koje se izrađuju na strogo utvrđen, tradicionalan način. Takođe, samo ćilimi pravljeni od vune ovaca sa Stare planine se smatraju pravim Pirotskim ćilimima, jer samo takva vuna ima dovoljno oštru teksturu koja uspešno kreira šare i elemente na ćilimu.

Osim geografskog porekla, zaštićeno je i samo umeće tkanja ćilima upisivanjem u Nacionalnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, čime je Pirotski ćilim postao jedini proizvod u Evropi ove vrste koji poseduje čak dve zaštite.

Pirotski ćilim – nekad i sad

Iako 21. vek definitivno nije vek ćilima i tradicionalnih umeća poput tkanja, mora se odati priznanje pirotskim tkaljama koje i dalje vredno obavljaju ovaj posao i ulažu ogroman trud, mada u mnogo manjem broju nego pre dva veka. Na ovaj način ga uspešno čuvaju od zaborava, promovišući Pirotski ćilim kao jedinstven primer pirotske i srpske tradicije koja nastavlja da odoleva vremenu.

Pirotski ćilim prodaja

Kada je u pitanju Pirotski ćilim prodaja se odvija zahvaljujući turistima koji žele da delić tradicionalne Srbije ponesu sa sobom u svet. Ipak, primena ćilima je izuzetno široka, pa se Pirotski ćilim može naći na zidovima, podovima, prozorima, ili čak kao stolnjak, pojas, deo torbe ili nekog drugog aksesoara. I u savremenim enterijerima ovaj tradicionalni dodatak može kreirati vrlo zanimljiv kontrast, koji će vaš prostor učini originalnim i vrednijim. Jedino na šta treba da pripazite prilikom kupovine je sama deklaracija proizvoda, kako biste kupili i prepoznali pravi ćilim, a ne neku bezvrednu kopiju istog.

Pirotski ćilim je odličan znak pažnje za porodicu, prijatelje i poslovne partnere, jer simbolizuje bogatu kulturu i tradiciju jedne zemlje. Sledeći put kada posetite Srbiju, zaobiđite klasične suvenire i kupite jedan zaista vredan ćilim koji će biti lepa i originalna uspomena na ovu zemlju.

Kako da tepih ne klizi – Saveti i trikovi

Podovi koji su prekriveni pločicama ili parketom mogu izgledati veoma sofisticirano i elegantno, ali su istovremeno i veoma hladni pa može biti izuzetno neprijatno kada se bosim nogama hoda po njima. Pored toga, pod od pločica može biti i veoma klizav i opasan, pa se mora voditi računa da se ne nakvasi kako se neko ne bi povredio. Podne prostirke, odnosno udoban, mekani tepih nudi potrebnu toplinu, omogućava bezbedno kretanje, a ima i dekorativni efekat.

Ipak, na ovakvim podlogama staze i tepisi takođe mogu biti opasni i trebalo bi posebno voditi računa kada se radi o njihovom postavljanju na određene podloge. Problem sa tepisima na pločicama, laminatima ili parketima jeste taj što su te podloge veoma glatke i svaki tepih se uglavnom kliza po njima. Sigurno u svom domu imate bar jedan takav tepih ili stazu koji su poseban problem i gde prelazak preko njih predstavlja pravu misiju i poduhvat.

Najveći problem uglavnom prave tepih staze za hodnik ili kuhinju, s obzirom na to da se u tim prostorijama uglavnom nalaze pločice, a staze i tepisi su uglavnom od takvog materijala da prosto “lete” po glatkoj površini. Iz tog razloga sigurno ste se mnogo puta zapitali kako da tepih ne klizi i kako da vaša tepih staza u kuhinji ili hodniku ostane na svom mestu kada stanete na nju.

Kako bismo vam olakšali muke, predstavljamo vam nekoliko saveta koji će vam pomoći da učinite da vaš tepih bude manje klizav, a više pouzdan u vašem domu.

Nabavite silikonske ili gumene podmetače za tepih

Sigurno vam se hiljadu puta do sada desilo da se tepih pomera i kliza dok hodate po njemu. Pored toga što tako nešto može biti opasno za vas, još opasnije može biti ukoliko imate decu. U igri, odnosno bezbrižnom trčanju po kući deca mogu vrlo lako da padnu i ozbiljno se povrede. Zato vam je zarad svoje i bezbednosti svih ukućana potrebno nešto što će tepih držati na mestu, a da ujedno ne ošteti pod, a pravo rešenje su držači odnosno podmetači za tepih.

Odlična prilika da to rešite na veoma jednostavan način jeste da nabavite gumene ili silikonske podmetače za tepih, koji će sprečiti bilo kakve nepredviđene situacije u vašem domu. Oni su veoma laki za postavljanje kao i za demontiranje, pa to vrlo lako možete i sami uraditi. Otporni su na vodu i vlagu i što je najvažnije, sprečavaju klizanje tepiha po podu. Gumeni ili silikonski podmetači za tepih ili staze su u potpunosti bez lepka i ne postoji mogućnost da ostane bilo kakav trag na vašem tepihu.

Nakon što ste postavili podmetač, pažljivo smestite tepih preko njega, dobro ga poravnajte i ispravite ivice kako se tepih ne bi izgužvao i oštetio. Sa ovim podmetačima bićete mirni i bezbedni, a vaši tepisi će konačno imati onu pravu svrhu, a to je da na najlepši način ukrase vaš dom.

Lepljive trake omogućavaju da tepisi i staze budu pričvršćeni za podlogu

Da biste sprečili klizanje tepiha po podu i obezbedili stabilno kretanje kroz sopstveni dom, jedno od rešenja moglo bi da bude i da pričvrstite tepihe za glatke površine, kao što su parketi, laminati ili pločice.

Kako biste onemogućili da se tepisi postavljeni na glatku površinu klizaju prilikom hodanja po njima i prilikom bilo kakvih naglih pokreta, najbolje je da ih pričvrstite pomoću lepljive trake. Trake za tepihe mogu se veoma lako pronaći, a možete ih i sami napraviti. Ove trake lepe se po obodima tepiha, sa donje strane, a mogu se zalepiti i po središnjem delu tepiha, u zavisnosti od njegove veličine.

Kako biste postavili ove trake važno je da tepih okrenete licem na dole, a onda izrežete onoliko komada trake koliko je potrebno za veličinu vašeg tepiha. Naravno, u pitanju je traka koja je lepljiva sa obe strane, tako da se jedna strana trake lepi za tepih, a druga za podlogu. Imajte na umu da je lepljiva traka za tepih najtrajnije rešenje kada je u pitanju klizanje tepiha, pa verovatno nije baš praktično da koristite ovaj metod ukoliko nameravate često da perete i tresete tepih.

Nakon postavljanja traka za tepih i njegovog postavljanja važno je da nekoliko minuta prošetate po tepihu kako biste osigurali da su se trake zalepile za podlogu i da je tepih pravilno pričvršćen. Vodite pritom računa da se tepih ne izgužva i ne nabora.

Ukoliko ste se do sada bezuspešno borili sa klizanjem vašeg tepiha i pitali kako da tepih ne klizi, verujemo da će vam nakon čitanja ovog teksta biti lakše da “umirite” svoje tepihe i onemogućite im kretanje po podlozi. Tepih staze uglavnom umeju da naprave najviše problema jer se postavljaju na mestima gde ne postoji previše komada nameštaja koji mogu da ga pridržavaju.

Tepih Servis Beograd nudi vam veliki izbor najboljih tepiha, a koristeći neki od saveta za pričvršćivanje tepiha za podlogu olakšaćete sebi život i na najbolji način obezbediti da tepih bude maksimalno funkcionalan u vašem domu.

Kako očistiti čupavi tepih?

Popularnost čupavih tepiha izražena u brojnim naslovnim stranama časopisa i krupnim kadrovima u holidvuskim filmovima koji prikazuju glamur predstavlja samo jednu stranu medalje ovih tepiha. Drugi deo “čupavca” je onaj topliji, koji svaki dom ukrašava razigranim dizajnom. Ipak, mnogi vlasnici ovih tepiha ne znaju kako očistiti čupavi tepih na pravilan način, tako da se očuva njegov kvalitet.

Iako zadovoljava brojne estetske kriterijume, tepih čupavac zahteva veću pažnju vlasnika zbog svoje teksture. Baš iz tog razloga nije tako jednostavno očistiti čupavi tepih. Sintetička vlakna od kojih se čupavi tepisi sastoje duža su nego na običnim tepisima pa je zbog toga neophodno da znate koja sredstva za čišćenje je najbolje koristiti kako bi se tepih održavao na pravi način.

Kako se održavaju čupavi tepisi?

Da bi čupavi tepisi što duže očuvali i ostali ukras vašeg doma, kao onog dana kad ste ih pazarili, potrebno je da ih redovno održavate. Usisavanje tepiha je deo mehaničke procedure čišćenja kuće i podrazumeva čišćenje tepiha usisavanjem čestica prašine ili drugih stranih tela koja na tepih dospevaju na najrazličitije načine.

Bilo da imate kućnog ljubimca ili je tog dana vaša obuća prošla kroz neku baru punu prljave vode, neophodno je da makar jednom nedeljno usisavate tepih kako biste održali higijenu doma na odgovarajućem nivou. Pored standardnog usisavanja tepiha, evo još nekoliko stvari kojima doprinosite redovnom održavanju tepiha.

Čišćenje tepiha sirćetom

Pored usisivača, kao neizostavni deo arsenala za čišćenje tepiha može da posluži i sirćetni rastvor. Proces čišćenja tepiha započinje usisavanjem. Time se neutrališu čestice prašine koje su uzrok alergijskih reakcija i brojnih kožnih oboljenja. Međutim, kao što smo naglasili, to nije dovoljno.

Rastvaranje masnih mrlja i skidanje tvrdokorne prljavštine postiže se sirćetnim rastvorom. Nakon što je tepih čupavac temeljno usisan, potrebno je čistom krpom natopljenom alkoholnim sirćetom prebrisati tepih čupavac. Time se postiže dubinsko čišćenje tepiha i otklanjaju i najupornije mrlje.

Soda bikarbona kao sredstvo za čišćenje tepiha

Kao jeftino i široko dostupno sredstvo za čišćenje tepiha, soda bikarbona neutrališe štetne mirise koji dolaze sa tepiha i otklanja dubokornu prljavštinu. U kombinaciji sa usisavanjem i sirćetnim rastvorom, predstavlja ogroman korak ka potpunijem čišćenju tepiha čupavca. Time se dobija higijenski, čist tepih iz kog su ostranjeni neprijatni mirisi.

Skidanje fleka sa tepiha čupavca

Bilo da su tepisi čupavi ili ne, zahtevaju posebnu negu kao modni detalj i ukras svakog doma u kom se nalaze. Za usisavanje tepiha čupavca neophodan je usisivač sa visokom usisnom snagom. Međutim, skidanje fleka sa čupavih tepiha nije jednostavno jer korišćenje tečnih deterdženata, praškova i tečnih sapuna može bespovratno da uništi čupavi tepih.

Kako je održavanje ovog tepiha zahtevnije od drugih, zbog već navedenih karakteristika i delikatne strukture, važno je napomenuti da se i sam tepih ima svoju poziciju unutar doma. Najčešće su to spavaća soba ili drugi intimni delovi stana u kome je “promet” znatno manji. Sve to da bi se tepih zaštito od prljanja i fleka. Ali, šta ako do fleka na tepihu ipak dođe? Ovo su neki od načina da se fleke na tepihu čupavcu uklone.

Kako oprati čupavi tepih uz domaći sapun i sunđer

Delikatna priroda tepiha čupavca ne dozvoljava da se koriste papučice sa rotacionim četkama na usisivaču. Zato je kod pojave fleke na tepihu poželjno koristiti sapun i sunđer. Sapun se brzo ispira i ne ostavlja trajne tragove, dok je sunđerom moguće očtistiti fleke bez da se unište vlakna na tepihu.

Pranje čupavog tepiha uz suve deterdžente

Pored sapuna i sunđera, sode bikarbone i sirćeta, moguće je korišćenje nekih suvih deterdženata. U ovom slučaju, potrebno je da pažljivo nanesete sloj deterdženta i da fleke skidate sa posebnim opremom kako ne biste oštetili strukturu čupavog tepiha.

Profesionalno pranje čupavih tepiha

Iako je većina sastojaka za kvalitetno održavanje tepiha široko dostupna i ne zahteva ulaganje previše sredstava, neophodno je makar jednom godišnje tepih odneti na servis. Kod tepiha čupavca, golim okom nije moguće zapaziti sve fleke i nečistoće jer je “duga dlaka” nedostupna za sistematsko čišćenje navedenim sredstvima. Zato je bitno da godišnji servis tepiha obave profesionalci.

Na taj način, vaš tepih će biti besprekorno čist i uneće novu svežinu u prostor u kom se nalazi. Na našem sajtu pogledajte neke od usluga koje nudimo. Kvalitet je zagarantovan!